11 czerwca 2018

Trasę „Półmaratonu Sowiogórskiego” Anno Domini 2018 można scharakteryzować w trzech słowach: trudna, wymagająca i piękna. Trudna, bo praktycznie od startu, aż do szczytu Wielkiej Sowy, to 14 km wspinaczki z poziomu 475 m. npm. na 1015 m. Nawet odcinek z Koziego Siodła na Wielką Sowę (ok. 2,1 km) teoretycznie łatwy, bo zawodnik musi pokonać  jedynie  ok. 140 m. różnicę wzniesień okaże się w praktyce niezmiernie uciążliwy i trudny technicznie.

 

 

 

Później, co prawda cały czas w dół, ale przez ponad 2,5 km, będzie to karkołomne zbieganie po kamieniach, głazach  i korzeniach  drogami  i ścieżkami o bardzo dużym nachyleniu. Najpierw zawodnik musi wykazać siłę i wytrzymałość, a później, kiedy zaczyna  brakować sił, być mocno skoncentrowanym na niezmiernie trudnych technicznie odcinkach. Nawet na 2 km przed metą nie będzie łatwo, mimo, że  trasa poprowadzi malowniczą doliną wzdłuż górskiego potoku wśród łąk i pastwisk.

 

 

 

 

Tegoroczna trasa w stosunku do trasy z lat 2016 i 2017, kiedy „Półmaraton Sowiogórski” znalazł się w składzie SUPER BIEGU, różni się mocno. Aż 8 km, to zupełnie nowe odcinki, bo nikt wcześniej w żadnym biegu po nich nie biegał. I to jest ta niespodzianka.

 

Niektóre przygotowane zostały przez organizatorów specjalnie na ten bieg, jak np. odcinek prowadzący z Lisich Skał poprzez Grabinę /947 m. npm./ i Koziołki. Wszystko po to, aby trasę w tym roku przygotować  jak najlepiej, przyjąć jej ostateczną wersję i więcej nie zmieniać. Wszyscy, którzy pobiegną w tym roku, będą trasę testować i chętnie posłuchamy opinii na jej temat. Może trzeba będzie jeszcze coś poprawić.

 

 

 

Oczywiście biegnący, zwłaszcza ci z czołówki, nie mają zbyt wielu okazji podziwiania widoków, bo trzeba uważać w trudnym terenie, ale będzie jedno wspaniałe miejsce  - dolina Sowiego Potoku    w  Sokolcu. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Górach Sowich. A poza tym, na szczęście, rzadko odwiedzane. 

 

 

Tegoroczna trasa, to zupełnie nowa przygoda biegowa, liczy 21,3 km przy przewyższeniu ok. 750 m. Warto przyjechać.
Bieg otrzymał kat. S w tegorocznej Dare 2 B Lidze Biegów Górskich, więc czołówka polskich biegaczy górskich będzie miała dylemat : „Półmaraton” czy „Bieg na Wielką Sowę”?  Niewiele osób zdecyduje się na start dzień po dniu.  

 

 

 

 

Wkrótce więcej o nagrodach, pakiecie startowym i pracy Biura Zawodów.

 

 

 


Przypominamy:

11 sierpnia 2018 roku, ośrodek „Harenda” w Ludwikowicach Kłodzkich,
start godz. 11:00.

 

 

Zapraszamy,
Gabriela Buczek / Edward Kozłowicz

 

„Półmaraton Sowiogórski" - debiut trasy!

Nasze nagrody:

CKG Nowa Ruda
Brązowa Kozica 2015
Złota Kozica 2018, 2017, 2016
Srebrna Kozica 2013, 2012, 2010
GNR
KSS Bartnica
BoxMe
Kamayu
Bieg na Sleze
Półmaraton Górski Jedlina-Zdrój
Półmaraton Ślężański
Bracia Rodzeń
biegigorskie.pl
CKG Nowa Ruda
Pieszyce
Biegamy po gorach
Data Sport
Schronisko Sowa
Fundusz Regionu Walbrzyskiego
Szyprówka - Chata Pod Sową