Bieg na Wielką Sowę

Półmaraton Górski Jedlina-Zdrój
Półmaraton Ślężański
Super Bieg Runner's
Bieg na Sleze
Liga Biegów Górskich  DARE2B
Festiwal Biegów
GNR
Gorski Bieg Niepodległosci
Strona główna biegaj w gorach sowoich

   Partnerzy:

Srebrna Kozica
Złota Kozica
Brązowa Kozica
CKG Nowa Ruda

Nasze
nagrody:

biegigorskie.pl
enitra.pl
półmaraton sowiogórski

Historia zawodów
 

Wiosną 2010 roku Wójt Gminy Nowa Ruda – Pan Sławomir Karwowski i Prezes Towarzystwa Sportowego „Wałbrzych” – Pan Edward Kozłowicz podjęli decyzję o wspólnej organizacji „Biegu na Wielką Sowę”. Miejscem startu zostało Centrum Rekreacyjno – Konferencyjne „Harenda” w Ludwikowicach Kłodzkich.
W inauguracyjnych zawodach udział wzięło ponad 100 biegaczy z Niemiec, Czech i Polski, a bieg otrzymał certyfikat „Srebrnej Kozicy”, co w praktyce oznacza uznanie zawodów za drugi bieg alpejski w Polsce w sezonie 2010. W 2011 roku II „Bieg na Wielką Sowę” organizowały wspólnie Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i Towarzystwo Sportowe „Wałbrzych”. W zawodach pobiegła cała czołówka polskich biegaczy górskich oraz reprezentant Niemiec. W sumie prawie 150 osób. Za bardzo dobrą organizację dwóch edycji „Biegu na Wielką Sowę” Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznał Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda – który od 2012 roku jest głównym organizatorem biegu – przeprowadzenie Mistrzostw Polski Weteranów w Biegu Górskim. W 2013 roku pobiegło prawie 300 osób, natomiast w 2014 w ramach "Biegu Na Wielką Sowę" odbyły się "Mistrzostwa Europy Weteranów w Biegu Górskim", w którym wzięło udział ponad 400 biegaczy z 22 państw Europy. Wysoka ocena poziomu organizacyjnego zaowocowała propozycją organizacji kolejnych. Niestety wysokie koszty zawodów spowodowały rezygnację z tej atrakcyjnej oferty. 

Organizatorzy postanowili skupić się na jeszcze lepszej organizacji biegu, uatrakcyjnieniu trasy, regulaminu oraz skuteczniejszej promocji. W 2015, a zwłaszcza w 2016 roku, frekwencja osiągnęła poziom 500 osób, a bieg otrzymał tytuł "Złotej Kozicy" w kategorii biegów alpejskich. 

 

Pieszyce
XC LIFE
Karczma Pod Sową
Szyprówka - Chata Pod Sową
Gościnec Korona Rzeczka
Juventur Walbrzych
Fundusz Regionu Walbrzyskiego
Nadleśnictwo Jugow
Regatta
Schronisko Sowa
Schronisko turystyczne Orzeł
MARCCO
Harenda
Enervit
Góry Sowie
Ośrodek wypoczynkowy Rzeczka

Nasi sponsorzy:

Partnerzy Medialni:

Radio Gold
Radio Wroclaw
Data Sport
Dla was
Portal gorski
Biegamy po gorach
Pieszyce
Pieszyce
XC LIFE
CKG Nowa Ruda